Pořízení kvalitní nepromokavé bundy / kalhot znamená nemalou investici. Materiály pro výrobu kvalitních bund jsou velmi drahé a proces výroby je značně náročný a zdlouhavý. Každý si tedy přeje, aby takové oblečení vydrželo plně funkční co nejdéle. Aby tomu tak bylo, dbejte na pravidelnou a správnou údržbu.
Určitě jste už slyšeli následující větu: Aby ti bunda co nejdéle vydržela, je třeba ji prát co nejméně. Tak tohle tvrzení, které je ještě obecně zakořeněno v podvědomí uživatelů rozhodně neplatí a je hlavní příčinou předčasného snížení parametrů výrobku a zklamání z předčasného snížení funkčnosti.
Před vložením do pračky
- Zapněte řádně na oděvu suché zipy, mohou jinak způsobit drobné trhlinky v membráně a snížit nepromokavost
- Pozor na zapomenuté věci v kapsách, vše vyndejte
- Membránové oděvy doporučujeme prát odděleně od ostatních oděvů a pokud možno jednotlivě.
- Při praní v pračce je třeba odstranit vše, co by mohlo materiál mechanicky poškodit.
Jak prát membránové oblečení
- Perte na šetrný program na teplotu max. 40 °C
- Neždímejte - zvolte program bez ždímaní
- Perte pouze ve speciálních přípravcích určených pro praní membránových bund
- Nepřidávejte v žádném případě žádné jiné přísady jako aviváž, bělidla, ani nepoužívejte běžné prací prostředky!
- Nečistěte chemicky!
- Po praní oblečení důkladně vymáchejte, aby se vyplavily i sebemenší zbytky pracích látek a nečistot
- Oděv po vyprání ihned vyndejte a začněte sušit volně zavěšený na ramínku v polostínu, nebo použijte sušičku na jemný program do 60°C
Přečtěte si další tipy co udělat pro to, aby membránové oblečení vydrželo co nejdéle.
Kdy je vhodné oděv vyprat či obnovit DWR?
- Byli jste na několikadenní akci či jste prováděli v oděvu aktivní činnost, při které jste se zapotili? Oděv vyperte dle instrukcí, aby se z membrány vyplavil pot a tuky.
- Je Váš oděv zjevně zašpiněný, zaprášený, umazaný od hlíny…? Oděv vyperte dle instrukcí
- Všimli jste si, že vnější strana tkaniny již není tak vodoodpudivá, jako když byl oděv nový? Voda nestéká, ale vpíjí se do vrchní tkaniny? Po vyprání dejte bundu dle instrukcí do sušičky nebo vyžehlete na max. 110°C
- Pokud nepomůže přežehlení viz.bod 2, je povrchová DWR zřejmě již velmi narušená a je třeba ji obnovit sprejem. Postupujte dle návodu na přípravku a používejte výhradně impregnace k tomuto určené.
Obnovení vodoodpudivosti
Veškeré membránové materiály mají z výroby aplikovanou povrchovou úpravu DWR (durable water repellent), která vytváří na povrchu textilie vodoodpudivou vrstvu, zabraňující vpíjení vody do textilie. Správnou funkci DWR zjistíme tak, že se na povrchu vytváří kapičky, které stékají po látce a nevpíjí se. Používáním výrobku se účinnost vodoodpudivé ochranné vrstvy snižuje a voda se začne vpíjet. Uživatel může mít v takové situaci pocit vlhka a nabýt dojmu, že do bundy zatéká, i když tomu tak ve skutečnosti není. Zároveň se snižuje i prodyšnost laminátu. Je proto důležité udržovat vodoodpudivost v dobrém stavu, což není nijak náročné a lze toho docílit snadno, pomocí přípravků k tomu určených. Pro obnovení vodoodpudivosti doporučujeme použít např. výrobek Fibertec Textile Guard či Atsko Permanent water-guard .