Venter Runde

Venter Runde

Venter Runde je jeden z treků v oblasti Ötztalských Alp. Podle našeho scénáře nám trek potrvá čtyři dny, ale počet a rozložení chat ho umožňuje rozložit do dnů šesti, což se často využívá. Trek zahájíme i ukončíme v lyžařském středisku Vent ve výšce 1890 metrů nad mořem. Součástí treku je i přechod ledovce Kesselwand.

Nejvyššími body treku jsou vrchol Saykogel - 3355 m. a sedlo Oberes Guslarjöch - 3345 m. 

Pohoří se rozkládá ze dvou třetin na území Rakouska a z jedné třetiny na území Itálie. Území pokrývá velké množství ledovců o rozloze 350 km2. 130 vrcholů zde přesahuje výšku 3000 metrů nad mořem. Nejvyšším vrcholem je Wildspitze - 3768 m. V roce 1991 tyto hory ještě více proslavil nález mužské mumie pod vrcholem hory Similaun - 3606 m. Ötzi, jak se mumii přezdívá, byl zakonzervován v ledu více jak 5000 let.

  

1. den: Vent ( 1890 m ) - Martin Busch Hütte ( 2501 m )    2,5 hod, 8 km, ↑625 m ↓25 m

Trek zahajujeme z parkoviště při dolní stanici lanovky Wildspitze. Začínáme poměrně příkrým stoupáním travnatou strání s pasoucími se ovcemi. Po překonání stráně vcházíme na širokou a schůdnou cestu. Cesta zpočátku stoupá mírně směrem k horám nad říčkou Niedertalbach.

Za našimi zády vystupuje nejvyšší hora oblasti Wildspitze. Druhá polovina výstupu je již příkřejší ale i tak bez problémů po 2,5 hodinách dosahujeme Martin Busch Hütte..
Chata je útulná s dobrou kuchyní.

   

2. den: Martin Busch Hütte ( 2501 m ) - Hochjochhospiz ( 2413 m )   6 hod. 10 km, ↑928 m ↓1014 m

Druhý den treku nám opět přeje počasí. Vycházíme ve směru ukazatele s černým značením, což znamená náročný terén. Hned od počátku se cesta zvedá dosti příkře do protisvahu. Zprvu široká cesta se mění v pěšinku v trávě a i ta za nějaký čas mizí ve spleti volných balvanů. Příkře a krkolomně stoupáme k vrcholu Saykogelu. Z vrcholu Saykogelu - 3355 m, obdivujeme ledovci pokryté vrcholy včetně zaledněného Similaunu.

Vracíme se do sedla pod vrcholem a začínáme dlouze sestupovat do údolí. Sestup z počátku vede rozeklaným hřebenem. Vyžaduje obratnost a smysl pro rovnováhu. Později se terén stane schůdnější, ale údolí je stále hluboko pod námi. Na dně údolí protéká říčka, podél které po sestupu pokračujeme v chůzi. Hochjochspiz zdá se být již nedaleko, ale je to optický klam.

Mezi námi a chatou, jak později zjišťujeme, je příčné hluboké údolí. Nezbývá, než sejít k řece Rofenache, která údolím protéká a opět strmě vystoupat posledních 100 výškových metrů strání k našemu dnešnímu cíli k chatě Hochjochhospiz.
Tato etapa je z našeho pohledu nejnáročnější z celého treku a je třeba počítat s tím, že cestou není další jiná možnost občerstvení a ubytování. Vlastní chata je útulná a opět s chutnou kuchyní.

   

3. den:   Hochjochhospiz ( 2413 m ) - Vernagthütte ( 2755 m)   6,5 hod, 11 km, ↑1180 m ↓868 m

Dnes obloha opět slibuje slunečno. Hned od chaty stoupáme klikatě strání vzhůru, později místy exponovaně skalnatým terénem až na okraj ledovce Kesselwand. Ledovec je v těchto místech plochý, tedy relativně bezpečný.
Přesto se navazujeme na lano a obouváme mačky.

Potřebné vybavení na ledovec, lano, mačky, úvaz a cepín, znamenají sice významnou část z hlediska váhy kterou neseme, ale na optimální podmínky, které tento den panují, nelze spoléhat. To bude zejména platit při sestupu ze sedla Guslarjöch.

Patřičně vybaveni tedy přecházíme ledovec až pod Branderburger Hütte. Ta stojí na vyvýšeném ostrohu nad ledovcem ve výšce 3277 metrů nad mořem. Čeká nás tedy krátký, ale příkrý výstup. Chata často slouží jako bod ubytování, ale my se zde pouze občerstvíme. Ti kteří nespěchají můžou vystoupit na blízký Dahmannspitze - 3401 m n.m. Český personál nás potěší. Obsluha je ochotná, milá, jídlo chutné a čepuje se Krkonošský Medvěd.

Od terasy je úchvatný panoramatický výhled na ledovce a štíty, kterými je chata obklopena. Po sestupu z chaty pokračujeme v přechodu ledovce směrem Guslarjoch - 3345 m. Sníh je již rozbředlý a jde to ztěžka. Z hrany sedla Guslarjöch sestupujeme zpočátku dosti exponovaně, později již mírně, do údolí pod námi až na konec ledovce. Obtížnost sestupu ze sedla bude do značné míry záviset na podmínkach.
Od konce ledovce pak již snadno, později po schůdném hřebínku docházíme až do Vernagthütte, do místa našeho noclehu.

   

4. den:  Vernagthütte  ( 2755 m ) - Vent ( 1890 m)   5 hod, 14,2 km, ↑352 m ↓1176 m

Dnešní a poslední etapa našeho treku bude středně náročná bez technických problémů. Breslauer Hütte - 2844 m n.m. kterou máme při cestě k noclehu nevyužijeme.
Stavíme se v ní pouze na občerstvení. 

První část treku vede zvlněnou krajinou z údolí do údolí. V každém údolí přecházíme mostky přes zurčící potoky padající do údolí. Procházíme jedním obzvláště působivým místem s mělkým jezírkem, na jehož hladině se odrážejí siluety okolních štítů.

 V pohodě docházíme do Breslauer Hütte na jejíž terase, s překrásným výhledem do údolí, s chutí poobědváme. Obsluha je milá a ochotná.

Po občerstvení již nezbývá, než sejít cca 900 výškových metrů do cílové obce Vent. Prvních 200 m výškových sestupu je strmých. Potkáváme velké množství lidí, kteří vystupují od horní stanice lanovky k chatě. Lanovku lze snadno využít a ušetřit si námahu, ale my pokračujeme pěšmo až do Ventu.
Zde se okruh uzavírá.

   

Rekapitulace:

Trek je po technické stránce středně náročný. Po fyzické stránce náročný, ale pokud ho rozdělíte do šesti dnů, což rozložení chat umožňuje, významně fyzická náročnost klesne a ušetřený čas můžete věnovat okolí a výstupům na další blízké vrcholy.
Zkrátit nelze druhou etapu, pokud trváte na spaní v chatách. Přechod ledovce a překonání sedla Guslarjöch vyžaduje základní znalosti pohybu po ledovci nebo horského vůdce.

Trek je dobře značen, ale pro případ zhoršení počasí je nezbytné navigační zařízení. Doporučujeme „Mapy CZ“.

Pro poměrně vysokou nadmořskou výšku je třeba počítat se sněhovou pokrývkou i pro trek v doporučované vhodné době.

Trvání treku: 4 dny ( 6 dnů )
Vzdálenost a převýšení: 43,2 km ↑3085 m, ↓3085 m.
Konání treku: 1. - 4. září 2021
Vhodná doba: červen - září.

 Vybavení:  
Speciální vybavení na ledovec - lano, mačky, úvaz a cepín a případně hůlky. Navigace, čelovka. Spací pytel, kvalitní nepromokavé a prodyšné oblečení, funkční spodní prádlo, teplé oblečení pro zahřátí, čepice, rukavice a případně další dle osobní zvyklosti. Osobní a hygienické potřeby. Pochopitelně si ponesete dostatek pití a nějakou tu energetickou chuťovku..To by mělo pro čtyřdenní trek této technické náročnosti při spaní na chatách stačit. Váha včetně batohu nikomu z nás nepřesáhla 10 kg.

 Chaty: Po celou dobu treku byly chaty dobře vybaveny včetně teplé vody a sprchy za poplatek. Kuchyně byla vždy chutná a personál ochotný. My osobně jsme spali ve společné místnosti na palandách. Vyžadovány jsou přezůvky. Ty si bylo v některých chatách možno půjčit. Rezervaci doporučujeme alespoň 2 měsíce předem s přihlédnutím na sezónu.

Přejeme mnoho krásných zážitků a pěkného počasí.

Sport Schwarzkopf s.r,o. se značkou High Point.

Vyber si u nás vše co potřebuješ na turistiku a treking


Fotogalerie