Jak vybrat kalhoty na zimní outdoor

Vedle zvolené aktivity je počasí druhým faktorem, podle kterého vybíráme zimní outdoorové kalhoty. Buď se lze spolehnout na sucho, nebo lze očekávat sněžení nebo déšť. Jak ale vybrat ty správné kalhoty na skialp, turistiku či backcountry, jestliže dalšími kritérii jsou mechanická odolnost a trvanlivost, variabilita a zpracování technických detailů? 

                                                                                    

Počítáme-li se sušším charakterem počasí a tím i terénu, přijdou vhod stále ještě softshellové kalhoty. Kvalitní softshell, například na strečové bázi nylonu a polyurethanu,( jemuž odpovídá materiál AirVent Shell) má mít dobré izolační vlastnosti, to znamená bránit přehřívání za předpokladu dobré větruodolnosti. Střih a použití hlavních materiálů by mělo odpovídat nároku variability pohybu v horách – kalhoty nesmí vadit ani pohybu, ani výkonu. Výběr správné velikosti je vrcholně důležitý pro to, aby kalhoty nabízely potřebný prostor nohavic pro obutí turistické nebo skialpové obuvi. U špičkových backcountry kalhot lze očekávat z vnější strany lýtek rozepínací klín, který jako rozepnutý obejme komín skialpové obuvi, jako zapnutý komín obuvi trekingové. Atributem vyspělých modelů je boční odvětrání kalhot, umožňující regulaci tělesné teploty. Protože chůze v terénu mechanicky více namáhá vnitřní strany nohavic na lýtkách, na kolenou a v rozkroku, měly by být tyto části vyztužené co nejodolnějším, ale přitom flexibilním materiálem (například materiály španělského výrobce IBQ). Kapsy kalhot na zimní outdoor nemají být v kolizi s dalším oblečením, mají být dobře přístupné.

  

V případě deště nebo sněžení musíme z outdoorových kalhot volit tzv. hardshellové kalhoty, neboli kalhoty nepromokavé. Protože aktuální hardshell je udáván membránovými materiály, mluvíme také o membránou opatřených nebo membránových kalhotách. Právě membrána (jako je například Pertex Shield Air 3L), jež je součástí hlavního materiálu, je nositelem podstatných parametrů: nepromokavosti, která u vrcholných nepromokavých kalhot na skialp nebo backountry činí nejméně 10 - 15 000 mm vodního sloupce. Pro turistiku, skialpové túry je neméně podstatná paropropustnost, sahající dnes i přes hodnotu 55 000 g/m2/ 24 hodin. Hmotnost kalhot, které lze využít jako záložní kalhoty, nepřesahuje 250 gramů. Velmi důležité je boční odvětrání kalhot, zip by měl sahat až k bokům i proto, aby bylo možné kalhoty nasadit bez svlékání ostatního oblečení a bot. Samozřejmostí vzhledem k užití je vyztužení v místě kotníků.

     


Fotogalerie