Jak se zabalit na vícedenní trek?
Plánujete vícedenní trek a přemýšlíte, jak si správně zabalit? Příprava věcí na delší trek může být náročná, zejména pokud se jedná o vaši první výpravu. Správná volba zbalených věcí je klíčová pro pohodlný a bezpečný zážitek na cestě. Tento článek vám poskytne užitečné tipy, jak se na cestu sbalit efektivně, bez zbytečné zátěže a s ohledem na všechny nezbytnosti ať už patříte mezi začátečníky nebo zkušenější. Podívejme se na to, co by ve vašem batohu nemělo chybět, abyste byli připraveni na všechny výzvy, které hory přinášejí.
Základní seznam věcí je vždy stejný, pak už je nutné seznam vždy rozšířit s ohledem na to, zda plánujete přespávat v horských chatách či ve stanu. Dále je také nutné zvážit a řádně prostudovat náročnost vaší trasy, kdy musíte seznam věcí rozšířit o další nutné technické vybavení.
Batoh
V první řadě je nutné vybrat správný batoh a to takový, který vám bude dobře sedět a ze kterého vás během cesty nerozbolí záda, což by vám mohlo vaši cestu znepříjemnit. Velikost batohu je dobré zvážit s ohledem na charakter vaší plánované cesty. Pokud budete spát na horských chatách, kde je možnost stravování, pak si vystačíte i s batohem o objemu 30-40 l. Pokud plánujete přespávání ve stanu a vaření na vlastní pěst, pak bude vhodné zvolit batoh o něco větší, tedy 40-50 l. Větší batoh nemá příliš smysl, čím větší batoh máte, tím více vás láká si vzít více věcí, to ale s ohledem na váhu není praktické.
Optimální váha batohu by měla být do 10 kg.
Stan a spací pytel
Pokud plánujete kempovat pak zvolte stan, který je lehký a voděodolný. Spacák zvolte dle ročního období a nezapomeňte, že na horách je chladno i v létě, proto vhodným spacákem je třísezonní. Pokud budete přespávat na chatách, spacák nutný není, ale doporučujeme vzít si alespoň vložku do spacáku z hygienických důvodů. Na chatách bývají většinou deky a teplo.
Oblečení
Oblečení vybírejte pečlivě tak, abyste jej mohli pohodlně vrstvit. Vrstvení oblečení vám umožní přizpůsobit se aktuálnímu počasí a podmínkám mnohem lépe. Vrstvy dělíme na 3 skupiny dle základních funkcí:
- Základní vrstva - funkční, odvádí vlhkost
- Střední vrstva - udržuje teplo
- Vrchní vrstva - chrání před deštěm a větrem
Kalhoty volte pohodlné a ideálně multifunkční - lehké, nepromokavé a s odepínatelnými nohavicemi. Obuv volte pevnou a pohodlnou, ideálně kotníkovou. Nikdy nechoďte na vícedenní trek v nových a nerozchozených botách.
Další důležitou položkou je pokrývka hlavy, a to například kšiltovka na velmi slunečné a horké počasí ale také slabší čepici pro chladnější dny. Dobré je přibalit i slabé rukavice z důvodu možného chladnějšího počasí. I když se před výpravou díváme na předpověď počasí, je třeba brát v potaz, že v horách se počasí velmi rychle mění a je tak nutné být připraven na všechno, co nás po cestě může potkat.
Jídlo a pití
I pokud plánujete spát a stravovat se na chatách, je vhodné si s sebou vzít svačiny ve formě energetických tyčinek, sušeného ovoce, ořechů či sušeného masa. Pokud půjdete cestou vlastního stravování, je vhodné balit především lehké, dehydratované jídlo, které lze zalít pouze horkou vodou.
Důležité je mít u sebe dostatečné množství vody, což je alespoň 1,5-2 l v lahvi nebo hydrovaku. Před cestou je dobré si zjistit možné zdroje vody, kde si vodu můžeš doplnit. Ovšem pozor na přírodní zdroje, ty je vhodné přefiltrovat pomocí filtrů nebo čistících tablet. Dále je u přírodních zdrojů riziko takové, že zdroj bude vyschlý, proto je dobré na přírodní zdroje zcela nespoléhat a mít vody vždy o něco více.
Navigace a bezpečnost
Mapa by neměla chybět v žádné výbavě, v dnešní době telefonů ne navigace poměrně jednoduchá a spolehlivá, ale nesmíme zapomenout na to, že zařízení se může v oblasti se špatným signálem rychleji vybíjet, proto je určitě nutné zabalit si i powerbanku. Nedílnou součástí vybavení je lékárnička, která musí obsahovat základní věci jako náplasti, obvaz, dezinfekci, léky na bolest a léky, které pravidelně užíváte. Ve výbavě by také neměl chybět multifunkční nůž, čelovka a píšťalka.
Další užitečné věci
Co by dále nemělo ve vašem batohu chybět je pláštěnka na batoh, opalovací krém, balzám na rty (také s SPF), sluneční brýle, trekové hole
Závěr
Při balení na vícedenní trek je nutné zohlednit všechny faktory, které nám balení ovlivní tedy především způsob treku, zda kempujeme nebo přespáváme na chatách, počasí a náročnost trasy. Je potřeba při balení myslet na funkčnost, lehkost a praktičnost vybavení a volit tak co nejvíce multifunkčních věcí a věcí malé gramáže. Pečlivým naplánováním budete mít sbalené vše potřebné a vyhnete se tak nadbytečným věcem. Trek si tak užijete naplno, ať půjdete kamkoli.
Vzorový seznam věcí na 6-7 denní trek, kterým Ti může při balení pomoct (přespávání a stravování na chatách):
Oblečení
3x triko na trek
1x triko na večer/ chatu
1x dlouhé kalhoty na trek
1x kraťasy na trek
1x kalhoty na večer/ chatu
1x slabší mikina na trek
1x mikina na večer
3x ponožky na trek
2x ponožky na večer/ chatu
6x spodní prádlo
1x rukavice
1x kšiltovka
1x slabá čepice
1x nepromokavá bunda
1x slabá péřovka
Hygiena a kosmetika
cestovní zubní kartáček, mini zubní pasta, malý sprchový gel, malý šampon, malý deodorant, mini hydratační krém na obličej
cestovní rychleschnoucí osuška/ ručník
menší balení vlhkých ubrousků
opalovací krém
jelení lůj s SPF
alespoň 2 balíčky papírových kapesníků
Další nezbytnosti
Další nezbytnosti
lékárnička
baterka (ideálně čelovka)
kapesní nůž
powerbanka
sluneční brýle
Výbava
batoh (30-50l)
1x turistické boty
1x pantofle
1x hydrovak (láhev na vodu)
1x trekové hole
1x pláštěnka na batoh
1x pláštěnka