Jak se vybavit na skály

Jak předejít situacím jako je tahle a užít si lezení bez zapomenutých věcí ? Přikládám základní návod, jak přistupuju k balení na víkend já.
V dřívějších dobách bylo oblíbené přísloví – co nemám nepotřebuju – pokud by to ale mělo znamenat třeba strávit noc venku bez spacáku, může být lezecká forma o víkendu v ohrožení, takže stojí za to se nad celou věcí s balením trochu zasoustředit..



Takže popořadě podle mě:

1. Věci na lezení

Lezecká výbava se hodně liší podle toho kam se pojede. Jinak si zabalím na víkend na pískovcích a taky když pojedu třeba bouldrovat do jihočeských Loučovic. V prvním případě přibudou v batohu smyčky a další věci na jištění na pískovci a v druhém případě zase vynechám lano a přibalím bouldermatku. Pokud to ale bude víkend na sportovních skalách mimo pískovec, budu mít asi tyhle věci:

Lano –  mám víc různých lan pro různé příležitosti: silnější 60m na písky, slabší (do 9,5mm) 80m pro lezení na skalách sportovního střihu – vylezu cestu ke slaňáku a nechám se spustit zpátky na zem.. Pokud se domluvím jasně s parťákem, stačí většinou jedno lano pro lezeckou dvojku, pokud jsou nejasnosti, radši beru lano s sebou, lepší když bude jedno přebývat než chybět.

Sedák a expresky: sedák nesmí chybět nikdy a expresky zase po domluvě s parťákem, takových 15 kousků na dvojici by mělo na českých skalkách stačit všude. Přidám jednu šitou prodlužovací smyčku s karabinou pro sichr, pár zámkových karabin a jistítko – v mém případě to bude Grigri

           

Kdyby nebyla oblast tak úplně sportovní a bylo potřeba si dojišťovat (dozvím se v průvodci), přihodím výběr stoperů a friendů. Určitě není hloupost přilba, protože hlava je křehká nádoba. Další nezbytnost je maglajzpytlík plus pixla s magnéziem na dosypání. Jako další k tomu patří taky kartáček z kančích štětin na čištění chytů. Kapitola sama pro sebe jsou lezečky, většinou mám jedny větší a pohodlnější plus jedny akční na malé stupy v těžkých cestách. Pokud nejedu do notoricky známé oblasti přihodím průvodce a tejpovací pásku která se hodí na ledacos a mohlo by to být všechno. To všechno naláduju do báglíku se zipem na zádech, lano sbalím do plachty a lezení mám v cajku!

              

2. Oblečení

Na „hadry“ mám většinou zvlášť zavazadlo odkud si beru jen pár věcí podle aktuálního počasí na sebe nebo do skal, zbytek zůstává v autě.  Co všechno v něm je záleží samozřejmě na ročním období a počasí, ale základ bude asi tenhle: 

Na lezení – nejradši lezu v tříčtvrtečních kalhotách a tričku, když to podmínky dovolí, ale sebou do skal přihazuju samozřejmě pár dalších věcí: kalhoty nejlíp z elastistického materiálu – nebrání v pohybu ani když je na nich sedák plus lehká elastická mikina – dá se v ní lízt když je chladno, nebo jistit dole ve stínu pod skalou. Univerzální věc je lehká péřová vesta, zmačkaná v batohu nezavazí a hodí se skoro pořád – mezi pokusy a při jištění člověk vychladne jedna dvě... Pokud je možnost přeháněk přihodím lehkou nepromokavku sbalenou do kapsičky, narazím si kšiltovku a můžu svištět pod skály.

               

Navečer se hodí samozřejmě ještě další lehká bunda navíc, osvědčila se mi taky mírně jetá bunda „ohňovka“ o kterou se nemusím bát že mi ji propálí jiskry a večer si ji zmuchlám do spacáku pod hlavu místo polštářku. Obecně mám do skal spíš míň oblíbených funkčních oblečků co jdou různě vrstvit a kombinovat podle potřeby se kterýma vystačím ve většině situací, než že bych ladil módu s vyžehlenou bavlněnou mikinou která zabere spoustu místa.

Civil ve kterým přijedu z města mezitím uložím v autě tak abych ho mohl použít bez ztráty důstojnosti i na cestu zpátky do civilizace, rychlej převlek u auta, na nohy sandále a maže se:)

3. Jídlo, spaní, doplňky a nezbytnosti..

Jídlo do skal je kapitola sama pro sebe, někdo nejradši zakrojí špek, někdo namíchá v šejkru Manu. Prostě jeden má rád holky, jinej zase vdolky...

Já si beru přes den do skal pár obilných tyčinek, pytlík oříšků a kus tvrdšího sýra, nebo salámu, co je zrovna po ruce..  Zbytek doženu při večeři a snídani, během dne mi to vyhovuje takhle. A k tomu samozřejmě láhev vody.
Velkou výhodou, co se týče váhy, jsou dehydrovaná jídla. Mají opravdu slušné výživové hodnoty a jsou chutné.

Spaní – pokud nebudeme spát u babičky, v duchnách platí heslo jak si kdo lehne, tak si ustele.

Kvalitní spacák je vždycky výhodou, ideálně s rozepínáním po straně, vždycky je lepší spát v rozepnutém spacáku a v noci větrat, než naletět na vylhanou reklamu a v noci se klepat, kdy už bude ráno. Nevěřte tomu, že když se do špatného spacáku navlíknete, zima vám nebude. Karimatka je podobná alchymie, vždycky se hodí ta kvalitní než podložka ze supermarketu za 99,-. Vůbec nejlepší je v tomhle směru bouldermatka, která se rozloží podélně a spíte v podstatě na posteli. Diodová čelovka pod hlavu do bot kdyby něco a dobrou!

            

Příjemné (ne)zbytnosti – kanystr s vodou se hodí v autě vždycky, po ránu obzvlášť. Sada slušnějšího nádobí na vaření venku se neztratí a já jsem si oblíbil vařič Jet Boil plus moka konvičku na kávu. To je vstávání do skal hned o level jinde...

        

Takže ono toho na co se dá zapomenout nakonec přece jenom trochu je:)

Vyber si u nás vše co na lezení potřebuješ 


Fotogalerie