TOUR DU MONT BLANC
Vydejte se na jeden z nejkrásnějších treků v Evropě TOUR DU MONT BLANC. V tomto článku najdete podrobného průvodce od našeho ambasadora Hany Jampílkové.
160 km | 10 000 m převýšení | 7 dní | nejkrásnější trek Evropy
PROČ TMB?
No, protože jsem už dlouho nikde a nikomu nesmrděla a nepotila trenky do kopce, proto. Hlavní důvod je ten, že jsem si TMB chtěla porovnat s GR20 (nejtěžším trekem Evropy). Porovnávám hrušky a jablka, pravda, ale pro svůj dobrý pocit jsem chtěla vědět, o kolik lehčí to je.
A pak taky proto, že je to nejkrásnější trek Evropy (říkali – a měli pravdu)
Pojďme trochu víc do minulosti – do roku 2020, kdy jsem TMB měla jít. Dříve, než TMB přišel ale bubísek (alá Covid), který mi dal STOPKU a jelo se do prďálovic. Takhle, ono by šlo vyjet, neboť se všichni nakonec někam rozjeli a já jenom v dobrém záviděla známým, jak si užívají výhledů z dvoutisícovek.
Jelikož jsem byla ale poprděná z různých opatření, nařízení, zůstala jsem doma a s přítelem jsme si vymysleli alespoň přechod Berounky.
Rozbalili se dárky o Vánocích, vypilo se, co se dalo o Silvestru (fajn, kecám, šli jsme hned 1.1.2021 na východ slunce, tak jsem nepila :D), přešla se Mallorca a začal se znovu zvažovat přechod TMB.
Bylo vcelku těžké najít partu, co do toho se mnou půjde. Přítel nemohl (už mu nezbývala na letošek dovolená). V plánu bylo jet v sudém počtu, abychom si do dvojice mohli rozdělit stan a netahal každý svůj + celkově i jídlo atd.
Nakonec se odvážlivci našli a 13.8.2021 jsme stáli u startovní brány TMB v Les Houches.
CESTA TAM - CESTA ZPĚT
A s těmahle sráčema….ehm spáčema, překlep, jsem měla strávit 10 dní (to jsme ještě netušili, že to zvládneme stáhnout na 7 dní)
A jinak to byli parťáci, jak se patří!! Byla jsem tam za ně moc ráda.
Přes portál Hoppygo.com jsme si zapůjčili auto, neboť jsme nikdo z nás neměl na tento termín káru, které bychom věřili, že nás tam doveze.
Cestu jsme započali v Praze a řítili se dál na Německo, Švajc až do Francie – Les Houches.
Původně nám mapy. cz ukazovaly, že přistaneme někdy v 19:00, tak z toho nakonec bylo 22:00, neboť KFC a několik čůracích zastávek (hlavně mých) je po cestě třeba!
KOLIK KAČEK PADLO NA CESTU:
Pronájem auta: 5500 Kč
Nafta: 4115 Kč
Dálnička – švýcarsko = 250 Kč (ta byla ale zapůjčena od kámoše)
(9865 Kč) / 4 lidi = 2466 Kč na osobu
Parkoviště v LesHouches, kde lze nechat auto po celou dobu. Je to zadarmo a autu se tam nic nestane.
TEST KONTROLY
CESTA TAM – Při cestě tam je povinné míst PCR či antigen test + čestné prohlášení….kontrola probíhala pouze na německo-švýcarské hranici.
Když jsme přijížděli ke kontrole, nestačili jsme ani stáhnout okýnko a chlap na nás mával ať jedeme dál a ani nezastavujeme….
CESTA ZPĚT – Při cestě zpět je povinné mít též PCR či antigen test + příjezdový formulář. Po příjezdu do ČR musíte nejdříve po 5 dni jít na PCR test.
Cestou zpět nebyla kontrola vůbec nikde. Jeli jsme zpět v noci a nikde nikdo nebyl. Tak ty testy zvažte dle svého uvážení.
STANOVÁNÍ NA TMB
Po Tour du Mont Blanc je plno kempů. Ceny se pohybují v rozmezí 6-8 euro za osobu na noc.
Nachází se tady mnoho chat (refugie), což je větší komfort než v kempu. Taky se za ten komfort ale platí, vesmírné částky!!! Slyšela jsem, že někdo zaplatil za noc 48 euro (bez jídla) na osobu.
Někdo za polopenzi zaplatil 80 euro na osobu.
Pokud si vyberete spaní na chatách, tak je důležité si ještě před cestou na TMB chaty zarezervovat, protože jsou vždy natřískané.
Jestliže byste chtěli stanovat mimo kempy, tak ve Francii to možné je. Na některých místech je sice zákaz kempování (tak to dodržujte).
Jinak stačí zalézt někam dál od chaty / kempu a je to v pohodě.
Od jedné češky jsme dostali i tu informaci, že pokud jste ve Francii 1 km od dopravní komunikace, tak můžete stanovat, kde chcete.
Itálie – tam jsou na to stanování mimo kempy lehce háklivější, ale i tak jsme zkusili zakempit mimo chaty a nikdo nám nic neřekl. Je fakt, že mi jsme stavěli stany až po 8 hodině a ráno se brzo sbalili.
Švýcarsko – tam se prý nesmí vůbec stanovat mimo kempy. Dostali jsme informaci, že pokud zakempíte opravdu až po 8 hodině, dál od kempu, nikdo to opět neřeší.
My jsme tedy přespávali v kempu, ALE! Jsme vyčůránci, alá čecháčci a přicházeli jsme do kempů tak v půl 9 večer a nikdo nás tam už nekontroloval.
STRAVOVÁNÍ
První noc jsme si na pánvičce usmažili lososa s bramborem. Ono tahat kilo brambor v batohu se docela pronese, ale co neuděláš pro spokojený žaludek.
Na druhou noc jsme si k večeři koupili špagety, taveňák (kvůli kterému jsem nesla struhadlo, abychom si mohli špagétos posypat!!!)
FURT MI TO ŽERETE?
Na první večeři byl tuňák z plechovky a rýže, druhou večeři byl tuňák z plechovky a rýže, třetí večeři tuňák, tentokrát v rajčatovém nálevu a rýže, a tak další a další den.
K snídani jsme měli klasicky úžasnou ovesnou kaši. Jednou malinovo-čokoládovou. Podruhé čokoládovo-malinovou, a pak už nám to lezlo krkem, tak jsme si v obchodech koupili rohlík se salámem.
Ke svačině – tyčinky, oříšky, sušené ovoce, sušené maso, a pak to, co jsme si nakoupili někde v obchodech (ovoce, salámy, sýr, pečivo)
VODA
Všude jí bylo kvantum! Na žádným treku (no fajn, já jich zase tolik nešla) jsem nepotkala tolik vody. Někde byla voda snad i na každým km.
Filtr jsme neměli, voda byla čistá a nikdo žádnou asfaltérii neměl.
JE TO DOVOLENÁ (což plno lidí nechápe – smrdět, tahat se s těžkým báglem, smrdět, potit se, smrdět), ale JE TO DOVOLENÁ.
Tudíž jsme se moc neomezovali v utrácení za jídlo na chatách.
CENY:
Coca-cola – 3 eura
Horká čokoláda – 5 euro
Kafe – 4-5 euro
Opečený toast (sýr, šunka) – 7 euro
Polévka – 11 euro
Omeleta se slaninou a zeleninovou oblohou – 17 euro
Tyčinky (snickers, mars…) – 3 euro
Ve Francii mají ceny jako u nás. U některých výrobků i lehce menší. Za to Švajc je extra předraženej, ale tam jsme strávili jenom necelé dva dny.
Za tuhle dovolenou jsem nechala nejvíc peněz za jídlo! Zůstalo tam za něj asi 140 euro.
CO BYLO V BATOHU
•TARP SMD OWYHEE
• KARIMATKA SCOUT
• NŮŽ
• SPACÁK CUMULUS X-LITE 400
• NEPROMOKAVÁ BUNDA CLIFF LADY JACKET
• MERINO SVETR
• TÍLKO, PODPRSENKA, LEGÍNY, ČELENKA
• 3x PONOŽKY
• 3x SPOĎÁRY
• CAMELBACK – ve kterém jsem nosila klasicky 2 litry vody (a klasicky to je pro všechny málo, ale jak říká můj přítel, já jsem malá pi*ka)
• TREKOVÉ HOLE PINGUIN BAMBOO
• 10 pytlíků ovesné kaše
• 5 pytlíků rýže
• tyčinky, 3 balení oříšků, bonbony, sušené maso
• kapesníky
• lékarnička
• izotermická fólie
• ručník – @decathlon
• hygiena – zubní kartáček, sprchový gel, šampon na vlasy, pasta, nůžtičky, uchošťoury
• čelovka Actik
• powerbanka
• sluneční brýle
• !!! FOŤÁK !!!
Pokud Vám tam chybí vařič, ešus a ostatní jídlo (tak to nesl můj spolubydlící).
MAPA TRASY (odkaz: http://mapy.cz/s/bopecomepe)
BUNDA - CLIFF LADY JACKET
Jsem ženská, mám moc ráda barvy a jsem ráda, když jsem vidět. Takže, když mi značka HIGH POINT nabídla tuto bundu v rámci spolupráce, tak jsem řekla jasné JO!
Rozkaz zněl jasně – „Koukej ji na tom TMB pořádně testnout.“
Mám ráda, když si dálkové přechody hor můžu užívat, tudíž chci šetřit každý gram. Cliff Lady Jacket je skvělý kousek v tom, že je ultralehká a nádherně sbalitelná. Dá se srolovat do malého vaku a vůbec nevíte, že ji nesete v batohu. Ve 2000 m.n.m., kde jsem se při přechodu Tour du Mont Blanc pohybovala víc než dost, foukal parádní vítr.
Hodně dobře mi bunda v takovýchto chvílích posloužila, neprofoukla a nebyla mi na vrcholcích zima.
Nemám s ní zatím odzkoušený pochod ve větším dešti, ale doufám, že nám to brzy počasí umožní. Šla jsem v ní s batohem zatím v silnější přepršce a bunda si hravě poradila s vodou.
Na bundě se mi líbí také ta vychytávka, že i při zapnutých přezkách na batohu, se krásně dostanu do náprsní kapsy a nemusím kvůli tomu rozepínat přezku.
Přečtěte si více o Hance na jejím profilu.