Japonská technologie na Šumavě

Membránové bundy v Sušici šijeme z různých druhů laminátu BlocVent renomované japonské firmy Toyota. Vysokou schopnost dlouhodobě odolávat vodě (nepromokavost) kombinovanou s výjimečnou paropropustností (prodyšností) jim dodává neporézní membrána. Zní vám to složitě? Je to docela jednoduché. Podle principu, na kterém membrány pracují, je můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny:

1. Porézní membrány (například Gore-tex) v sobě mají miniaturní otvůrky. Vodní pára (pot) ven projde, mnohonásobně větší vodní kapičky deště ale dovnitř neprojdou. 

2. Neporézní membrány (například BlocVent) žádné otvůrky nemají. Vodu nepřevádějí ve formě páry, ale v kapalné fázi na principu chemické absorbce a difůze. Tekutá voda se na vnitřní straně látky (pod bundou) na membránu naváže, na přechodnou dobu se stane její součástí, a na vnější straně je pak vypuzena.

Obě skupiny membrán se dále dělí do desítek značek a stovek druhů. V nekonečné diskusi, co je lepší, padají odborné argumenty renomovaných vědeckých pracovišť a jsou zmiňovány praktické zkušenosti horolezců, cestovatelů, sportovců a dobrodruhů.

Za základní výhodu neporézních membrán bývá označována absence pórů. Kde totiž nejsou miniaturní otvůrky, tam se logicky nemá co ucpat (zbytky pracích prášků, ledovými krystalky, zkondenzovaným potem zevnitř, dešťovou vodou zvenčí, případně špínou a mastnotou z obou stran). Další výhodou neporézních membrán je vysoká pružnost a schopnost “zotavit se” po mechanickém namáhání (neexistující póry se nemohou roztáhnout, zvětšit a začít propouštět vodu). Právě proto se neporézní membrány velmi dobře uplatní v oblečení pro aktivní pohyb, jako je třeba horolezectví, trekking, trailrunning, extrémní lyžování nebo terénní cyklistika.

Porézní i neporézní membrány mají své zastánce i odpůrce, kteří se navzájem přesvědčují parametry nepomokavosti a prodyšnosti. Existuje na to řada standardizovaných metod měření. Každá z těchto metod má své praktické výhody i nevýhody. Podstatnější ale je, že výsledky získané rozdílnými měřícími metodami se mezi sebou nedají porovnávat. Bylo by to, jako kdybyste se dohadovali, jestli jsou chutnější hrušky nebo jablka.

Poctivý závěr tedy zní: otázka, jaká skupina membrán je lepší, se nedá zcela jednoznačně zodpovědět. My v High Pointu jsme se rozhodli pro neporézní membrány. Tisíce spokojených uživatelů našeho outdoorového oblečení nás utvrzují, že to byla dobrá volba.

Více informací o materiálu BlocVent nalezente na www.blocvent.cz 


Fotogalerie