Jak vybrat trekové hole

Hůl provází člověka od pradávna. I naši příbuzní primáti vezmou na druhého klacek a ten si pak zraněný najde jiný klacek, aby se měl o co opírat. Nyní, kdy si na vás soukmenovec bere kalašnikov, už se o hole většinou jen opíráme, ale i karbonová hůlka udrží dotěrného psíka lýtkaře v bezpečné vzdálenosti.
S trekovými holemi v rukách za vámi nepůjdou ovečky jak za pastýřem, věřící jak za biskupem, nepošlete jimi do útoku vojáky jako maršál a ani jimi neproměníte někoho v kámen jako Harry Potter, avšak za jistých okolností jsou přesto věcí přímo kouzelnou.

Díky holím zapojíte svaly horní části těla, čímž odlehčíte kloubům a svalům na nohách, ale i páteři. To je výhodné, máte-li těžký batoh, nebo jste v rekonvalescenci po zranění dolních končetin. Dále hole slouží k udržení rovnováhy v náročnějším terénu.
Dá se říct, že čím těžší terén a čím těžší batoh, tím víc má smysl hole použít.
Ovšem hole se využívají i jako pomůcka pro zvýšení zátěže při kondiční chůzi. Hole se dají použít také pro stavbu bivakovacích přístřešků a malých stanů.

Anatomie hole 

Rukojeť a poutko

Levnější hole mají odlévanou rukojeť z plastu, u dražších najdete buď rukojeť z korku nebo z polyuretanové pěny, obojí dobře izoluje v chladu a tlumí nárazy a vibrace.
Některé modely mají rozlišenou pravou a levou rukojeť.
Čím prudší svahy, tím více užijete při traverzech prodloužené rukojeti.
Poutka jsou délkově nastavitelná a některé systémy umožňují uvolnění poutka při zachycení hole.

U holí na nordic walking a trail running naleznete rukavičkové poutko jako u holí na běžecké lyžování.

Tělo hole

Může být jednodílné nebo nebo vícedílné. Výhodou jednodílných holí je jejich pevnost. Nevýhodou neskladnost a nemožnost nastavení délky. Jednodílné hole jsou především ty pro nordic walking a závodní skialpinismus.
Vícedílné hole bývají ze 2 až 4 částí.

Hole na Nordic Walking  Dvoudílné hole  Vícedílné hole

U teleskopických holí je systém zpevnění buď šroubovací nebo pomocí klipů. Šroubovací hole mají kompaktnější tvar, ale za chladu a vlhka občas nejdou utáhnout, nebo povolit při změně délky. Utahování pomocí klipů je spolehlivější a pohodlnější,
avšak mohou se i urazit v kamenných polích, jsou ale i hole, které mají oba systémy zároveň.
Pokud klip urazíte, hůl jde utáhnout záložním šroubovacím systémem. Nevýhodou je vyšší hmotnost hole.
Vždycky je to něco za něco.

Materiál

Sklolaminát vyloučíme předem, zbývají hlína a uhlí, neboli hliníkové slitiny a karbon. Hlína je levnější, ovšem nepohlcuje nárazy a vibrace. Uhlí je dražší, ale je schopné pohltit značnou část nárazů a vibrací.
Nevýhodou bývala křehkost v příčném směru, ale zpracování karbonu velmi pokročilo, nebo se oba materiály kombinují a obsah karbonu je udáván % tzv. CI = carbon index a pohybuje se od 20 do 100 %.

Odpružení

Především u hliníkových holí výrazně zlepšuje uživatelské pohodlí odpružení označované jako Antishock, zkratkou AS.
Dá se zapnout či vypnout pootočením hole.

Talíře a hroty

Trekové hole mají rovný tupý hrot a možnost použití různě velkých talířů podle pevnosti povrchu, po kterém jdeme. Na asfaltu nepotřebujete žádné, na hlíně (zde myšleno opravdu na hlíně, ne na hliníku) stačí malé kolem 5 cm,
na starý sníh 7 až 10 cm, do prašanu se hodí i větší než 10 cm.
Hole na nordic walking mohou mít i šikmé ostré hroty a malý košík jako hole na běh na lyžích. Každopádně obě varianty by měly mít tvrzené vidiové hroty.

Botičky

Botičky jsou ochranné násady na hroty, které na tvrdém povrchu pomáhají tlumit nárazy a ztišují klepání hrotů.
Na trekové hole se používají s rovným koncem, na hole na Nordic Walking se šikmým koncem.

Jakou zvolit délku hole

Při správné délce hole má ruka držící hůl opřenou o zem svisle v lokti pravý úhel, nebo použijte vzorec výška postavy x 0,68. Pozor, platí pro rovinu. Do kopce a z kopce se hole lehce zkracují nebo prodlužují dle potřeby.
Vícedílné hole s nastavitelnou délkou mívají běžný rozsah 110 až 135 cm, což by mělo stačit lidem s výškou i přes 190 cm.
Najdou se však i skialpové hole dlouhé až 150 cm.

Jakou hůl na danou aktivitu

Turistika a treking

Nejvíce se používají 3-dílné hole s jednoduchým poutkem.
Čím větší hory, tím delší rukojeti. Ve sněhu je zbytečný antishock, naopak užijete větší talíře. Hole s delší rukojetí a s možností výměny talířů mají široké užité od letního trekkingu až po zimní sněžnice i skialpy.

Turistické a trekové hole

Skialpinismus

Ideálním řešením jsou 2-dílné hole s klipem, který lze snadno ovládat v rukavicích, a s prodlouženou rukojetí. 2-dílné uspořádání hole umožňuje rychle změnit délku hole na sjezd a zároveň je výhodné pevnostně.
Při jízdě nejen že nevypadáte jak létající Krakonoš, ale hlavně máte menší šanci hole zlomit.
Talíře volte velké až ještě větší prašanové. Při sjezdu hrozí zachycení hůlky v krustě, nebo v kleči, či za stromky. I když se některá zajištění délky poutek v tomto případě odblokují a měli byste bezpečně jet dál bez hole a vykloubeného ramene, mnoho lidí raději jezdí sjezdy bez nasazených poutek. Pro závodní skialpinismus se používají jednodílné lehké karbonové hole.

Skialpové hole

Nordic Walking

Vyberte si jednodílné až 3-dílné podle toho, jestli budete chtít hole nosit na batohu. Rukojeť může být s jednoduchým poutkem, nebo i s rukavičkovým poutkem.
Rovný nebo šikmý hrot volte podle vašeho obvyklého tempa, botičky vždy s šikmým zakončením.
Pokud jdete pomalu, ale chcete vypadat více nordicky, odbarvěte se na blond a vezměte si modré kontaktní čočky.

Hole na Nordic Walking

Příslušenství

Kvalitní hole jsou prodávány už s doplňky jako jsou různě široké talíře, botičky, spojovací držák holí apod. Výhodou jsou i snadno dostupné náhradní díly různé systémy zpevnění vícedílných holí. Bohužel se vám asi nepodaří sehnat kompatibilní placatku na šňaps, jako tomu bývávalo u některých alpských špacírek.

Příslušenství k holím

 

Chci tu pravou hůl, jak na to? 

  • vyberte aktivitu – běžná turistika, hory, trek, sněžnice, skialpy, nordic walking, trail running vyberte délku holí (u vícedílných vyhovuje-li vám délkové rozpětí)
  • vyberte materiál – hliník, karbon
  • vyberte kolik dílů – jednodílné až čtyřdílné
  • vyberte systém zpevnění jednotlivých dílů – šroubovací, klipy, obojí
  • vyberte materiál rukojeti – plast, korek, pěna
  • pozornost věnujte i příslušenství – talíře, botičky

Prodavač právě dokončil palisádu z holí kolem pultu s kasou. Opevnění křehké, prolomíte jej snadno, stačí sáhnout po těch správných.
A i když jste si vybrali dobře, občas ty fofrklacky odložte, jinak se vám může stát, že bez nich budete vypadat, že právě jdete z vydařeného večírku, protože nadměrné používání holí prý snižuje smysl pro rovnováhu.