Aby nepromokavá bunda byla dlouho nepromokavá
Mezi námi zkušenými outdoorovými nadšenci, kteří běhají po horách delší řádku let, stále přetrvává výsledek letité reklamy a naší vlastní zkušenosti na oblečení s membránou goretex, která vás ochrání před vodou za každé situace. Naše letité těžké gore-bundy („goráčovky“) stále plní svou funkci a nedáme na ně dopustit. Ale jak je to s novými materiály, z kterých jsou vyrobeny nepromokavé bundy, po kterých pokukujeme v outdoor shopech, kde na nás září svými fashion barvami? Jsou měkčí, lehčí, příjemnější na nošení i balení a pyšní se vysokým vodním sloupcem a neuvěřitelnými hodnotami prodyšnosti. Jak je to ale s jejich výdrží a mechanickou odolností?
Začněme nejdříve s trochou teorie. Technické materiály na nepromokavé oblečení lze rozdělit na dvě základní kategorie, dvouvrstvé a třívrstvé (lamináty). Rozdíl mezi nimi je v tom, že dvouvrstvý laminát, který je tvořen látkou a membránou musí být doplněn podšívkou, která membránu chrání při nošení na těle od mechanického poškození od nižších vrstev oblečení. Podšívka, která je většinou síťového charakteru, kromě toho absorbuje i případnou vlhkost a pot, které při aktivním pohybu vznikají. Třívrstvý materiál má jako třetí vrstvu přilepenu právě podšívku. Takže na první pohled podle existence samostatné podšívky poznáte, že se jedná o bundu s dvouvrstvým nebo třívrstvým laminátem.
Jak jsem již zmínil , posun ve vlastnostech laminátů v posledních letech nabral spád a materiály jsou lehčí, prodyšnější a lépe se nimi manipuluje. Na rozdíl od minulosti se také objevili plnohodnotné alternativy kdysi monopolního Goretexu. V Čechách se můžete setkat na oblečení především se stále populárnějším Pertexem a laminátem BlocVent, který již 30 let slaví úspěch na oblečení od sušické společnosti High Point.
A teď k tomu, co se změnilo z pohledu uživatele a péče o nepromokavé oblečení. Tlak na nižší váhu a tvrdost laminátových materiálů vedl ke změně nejen technologie výroby ale i vlastností. Existuje i velmi různá škála materiálů z pohledu mechanické odolnosti, nepromokavosti a prodyšnosti. Proto si již nevystačíme jen s historickým poznáním: „ to je gore, to je nepromokavé“, ale musíme si všímat, na jakou aktivitu a zacházení je daný oděv určen. Vedle výšky vodního sloupce a prodyšnosti je velmi důležitá i rozdílná mechanická odolnost jednotlivých materiálů. Celkem logicky čím tenčí a lehčí materiál, tím méně je vhodný pro nošení těžkých batohů na treku a jeho odolnost vůči protržení větví při prodírání se hustým lesem také nebude vysoká.
Asi největší změnou je však průběžná péče o nepromokavé oblečení. Na rozdíl od historických těžkých laminátů se musí pravidelně prát. A to nejen z důvodu vnější očisty oblečení od bahna a jiných nečistot, ale zejména kvůli potu. Pot, který vzniká při aktivním pohybu na našem těle nebo při nošení batohu na zádech je totiž velmi agresivní a chemicky negativně působí na laminát a dlouhodobým působením snižuje jeho nepromokavost. Proto je zejména u oblečení používaného při běhu, na skialpech, na kole a jiných anaerobních aktivitách nutné nepromokavou bundu vždy po propocení vyprat. Stejně jako vrstvy oblečení pod ní. Je na to však potřeba speciální přípravek, který nejen zneutralizuje účinky potu, ale fixuje i vlastnosti membrány. Tento prací přípravek na laminátové oblečení mají k dispozici na pokladně každého outdoor shopu. Nepromokavé oblečení perte maximálně do 40 °C, neždímejte a nedávejte jej do sušičky. Rychle vám uschne na ramínku nad vanou. Je to změna, ale jen pravidelnou péčí o vaši novou bundu zajistíte její nepromokavost na dlouhé roky.
Vaše bunda či kalhoty z laminátu ocení také dodržení některých pravidel při jejich nošení a používání. Zejména kalhoty, s ohledem na pocení, neoblékejte na holé tělo a používejte pod ně vždy funkční prádlo či jiné spodní kalhoty či šortky. Jak již bylo řečeno výše, pro túry s těžkými turistickými batohy si pořiďte silnější bundu, která je k tomu určená a zaručí vám na exponovaných ramenou pod popruhy nepromokavost i po letech. A přestože se jeví nové materiály měkčí a skladnější, pamatujte, že zmačkáním do co nejmenší ruličky můžete poškodit nejen membránu, ale i pevnost slepení jednotlivých vrstev na sebe. Přeci jenom se bavíme o technickém materiálu.
Základní pravidla pro nepromokavé oblečení z laminátu:
- Pokaždé, když se v bundě či kalhotách zpotím, vyperu oblečení na 40°C ve speciálním přípravku na lamináty
- Nikdy nenosím oblečení z laminátu na holém těle
- Oblečení skladuji čisté, vyprané a suché.
- Vždy si kontroluji, na jaké aktivity je oblečení určeno, zejména zda je vhodné na nošení batohu
- Při balení do batohu se nesnažím zmuchlat oblečení do co nejmenšího balíčku